កម្មវិធីកិច្ចពិភាក្សាតាមក្រុមស្ដីពី "ទស្សនៈរបស់ភាគីពាក់ព័ន្ធលើសក្តានុពលរបស់ប្រទេសកម្ពុជាក្នុងការចរចាកិច្ចព្រមព្រៀងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល"
ភ្នំពេញ៖ នារសៀលថ្ងៃទី ១០ ខែ សីហា ឆ្នំា ២០២៣ នៅសណ្ឋាគារអកវ៉ូតព្រីមៀរភ្នំពេញ (Oakwood Premier Phnom Penh) អគ្គលេខាធិការដ្ឋាននៃគណៈកម្មាធិការសេដ្ឋកិច្ចនិងធុរកិច្ចឌីជីថល (គ.ស.ធ.ឌ.) បានសម្របសម្រួល និងរៀបចំកម្មវិធីកិច្ចពិភាក្សាតាមក្រុមអំពី "ទស្សនៈរបស់ភាគីពាក់ព័ន្ធលើសក្តានុពលរបស់ប្រទេសកម្ពុជាក្នុងការចរចាកិច្ចព្រមព្រៀងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល (Digital Economy Agreement)" ដើម្បីប្រមូលទិន្នន័យ និងវិភាគទៅលើភាពខ្លាំង ភាពខ្សោយ កាលានុវត្តភាព និងការគំរាមកំហែងទាក់ទងនឹងកិច្ចព្រមព្រៀងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលនៅកម្ពុជា។
កិច្ចពិភាក្សានេះ បានរៀបចំឡើងក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត តាំង ងួនលី អគ្គលេខាធិការរងនៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋានគណៈកម្មាធិការសេដ្ឋកិច្ចនិងធុរកិច្ចឌីជីថល តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត គង់ ម៉ារី អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ និងជាអគ្គលេខាធិការនៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋានគណៈកម្មាធិការសេដ្ឋកិច្ចនិងធុរកិច្ចឌីជីថល។ កម្មវិធីកិច្ចពិភាក្សានេះ មានការអញ្ជើញចូលរួមពីសំណាក់ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធរួមមាន តំណាងស្ថាប័ន សាធារណៈ វិស័យឯកជន ដៃគូអភិវឌ្ឍ សមាគមពាណិជ្ជកម្ម និងស្ថាប័នស្រាវជ្រាវប្រមាណ ៥០នាក់។
ការរៀបចំកម្មវិធីកិច្ចពិភាក្សាតាមក្រុមនេះ គឺជាផ្នែកមួយនៃការប្រមូលទិន្នន័យរបស់ការសិក្សាស្រាវជ្រាវរបស់អគ្គលេខាធិការដ្ឋានគណៈកម្មាធិការសេដ្ឋកិច្ចនិងធុរកិច្ចឌីជីថល ទៅលើការវិភាគភាពខ្លាំង ភាពខ្សោយ កាលានុវត្តភាព និងការគំរាមកំហែងសម្រាប់កម្ពុជា ក្នុងការត្រៀមខ្លួនចូលរួមក្នុងកិច្ចចរចា ក៏ដូចជាការរៀបចំកិច្ចសហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលនាពេលអនាគត។
កម្មវិធីកិច្ចពិភាក្សាតាមក្រុមនេះ បានជជែកពិភាក្សាលើប្រធានបទចំនួន ៤ ធំៗ រួមមាន ទី១. ពាណិជ្ជកម្មឌីជីថល និងពាណិជ្ជកម្មតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិកឆ្លងកាត់ព្រំដែន (Digital trade and Cross-border E-commerce) ទី២. ការការពារទិន្នន័យ ឯកជនភាព សុវត្ថិភាពតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ និង សន្តិសុខសាយប័រ (Data protection and privacy, Online safety and cybersecurity) ទី៣. បម្លាស់ទីរបស់អ្នកមានទេពកោសល្យឌីជីថល និង កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ (Talent mobility and cooperation) និងទី៤. កិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើប្រធានបទថ្មីៗ (Cooperation on emerging topics)។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត តាំង ងួនលី បានថ្លែងសុន្ទរកថាបើកកម្មវិធីដោយបានលើកឡើងពីនិន្នាការវិវត្តនៃការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលក្នុងតំបន់ និងសកលលោក រួមទាំងការកើនឡើងនៃការរៀបចំកិច្ចព្រមព្រៀងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលដែលមានជាធរមាន។ ក្នុងនោះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ក៏បានបញ្ជាក់អំពីការយកចិត្តទុកដាក់ និងផ្តល់អាទិភាពខ្ពស់របស់រាជរដ្ឋាភិបាលលើការអភិវឌ្ឍវិស័យឌីជីថលនេះ តាមរយៈការដាក់ចេញគោលនយោបាយឌីជីថលចម្បងៗ ជាអាទិ៍ ក្របខណ្ឌគោលនយោបាយសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមឌីជីថលកម្ពុជា ២០២១-២០៣៥, គោលនយោបាយរដ្ឋាភិបាលឌីជីថល ២០២២-២០៣៥, ការដាក់ចេញសេចក្តីសម្រេចរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលលេខ ៥១ សសរ នៅថ្ងៃទី ១១ ខែ កក្កដា ឆ្នាំ ២០២៣ ក្នុងការបង្កើតក្រុមការងារបច្ចេកទេសជំរុញ និងគាំទ្រសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល និងរៀបចំកិច្ចព្រមព្រៀងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល ចំនួន ១៣ ក្រុម ដែលមានសមាសភាពមកពីអន្តរក្រសួង ស្ថាប័ន ក៏ដូចជាការកំណត់អាទិភាពនៃការអភិវឌ្ឍវិស័យឌីជីថលនៅក្នុងយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណ ដំណាក់កាលទី១ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងនីតិកាលទី៧ នៃរដ្ឋសភាផងដែរ។
ជាមួយនឹងសមាសភាពចម្រុះពីតំណាងស្ថាប័នសាធារណៈ វិស័យឯកជន ស្ថាប័នស្រាវជ្រាវ និងសមាគមពាណិជ្ជកម្ម ក្រុមនីមួយៗបានពិភាក្សាលើស្ថានភាពបច្ចុប្បន្ននៃការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល ការគំរាមកំហែង និងកាលានុវត្តភាព រួមទាំងការត្រៀមខ្លួនរបស់កម្ពុជាក្នុងការចូលរួមចរចាកិច្ចសហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល ជាពិសេសកិច្ចព្រមព្រៀងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលក្របខណ្ឌអាស៊ាន ដែលគ្រោងនឹងចាប់ផ្តើមចរចាក្នុងឆ្នាំ ២០២៥ ខាងមុខនេះ។
ជាកិច្ចបញ្ចប់ ក្រុមការងារនៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋាននៃគណៈកម្មាធិការសេដ្ឋកិច្ចនិងធុរកិច្ចឌីជីថល បានលើកទឹកចិត្តដល់អ្នកជំនាញ និងស្ថាប័នភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ បន្តការចូលរួម និងផ្តល់កិច្ចសហការ ដើម្បីរួមចំណែករៀបចំរបាយការណ៍សិក្សា និងបម្រើជាមូលដ្ឋានក្នុងការកំណត់ជំហររបស់ប្រទេសកម្ពុជា សម្រាប់ត្រៀមខ្លួនធ្វើកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងការចូលរួមរៀបចំកិច្ចព្រមព្រៀងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលដ៏មានសារសំខាន់នេះនានៅថ្ងៃខាងមុខ ដោយចូលរួមផ្ញើធាតុចូលបន្ថែម តាមរយៈសារអេឡិចត្រូនិក [email protected]
ជាលទ្ធផល ដំណើរការនៃកម្មវិធីកិច្ចពិភាក្សាតាមក្រុមប្រព្រឹត្តទៅដោយរលូន និង សម្រេចបានលទ្ធផលជាទីគាប់ប្រសើរតាមការំពឹងទុកថែមទាំងទទួលបានធាតុចូលជាច្រើនតាមរយៈការចូលរួមពិភាក្សាយ៉ាងសកម្មពីភាគីពាក់ព័ន្ធ និងអ្នកចូលរួម។

Focus Group Discussion on "Stakeholder Perspectives on Cambodia's Potential in Digital Economy Agreement Negotiations"
Phnom Penh: On August 10, 2023, at the Oakwood Premier Phnom Penh Hotel, the General Secretariat of the Digital Economy and Business Committee (DEBC) facilitated and organized a focus group discussion on "Stakeholder Perspectives on Cambodia's Potential in Digital Economy Agreement Negotiations" to collect data and gather inputs of analysis on strengths, weaknesses, opportunities, and threats related to the digital economy agreement for Cambodia.
The focus group discussion was presided under the high presidency of H.E. Dr. Taing Nguonly, Deputy Secretary General of the General Secretariat of the Digital Economy and Business Committee, High Representative, H.E. Dr. Kong Marry, Undersecretary of State of the Ministry of Economy and Finance, and General Secretary of the General Secretariat of the Digital Economy and Business Committee. The discussion panel was attended by representatives from relevant institutions, including representatives of public institutions, the private sector, development partners, business associations, and about 50 research institutions.
The focus of this panel discussion is part of the data collection of the General Secretariat of the Economic and Digital Business Committee's research data on the analysis of strengths, weaknesses, opportunities, and threats for Cambodia in its readiness to prepare and participate in the negotiations of digital economy agreement in the future. The discussion panel mainly discussed four major topics: 1 Digital Trade and Cross-Border E-commerce, 2. Data Protection and Privacy, Online Safety and Cybersecurity, 3. Talent Mobility and Cooperation, and 4. Cooperation on Emerging Topics.
H.E. Dr. Taing Nguonly gave the opening remarks at the opening ceremony, highlighting the evolving trends of regional and global digital economy development, including an increase in preparing the Digital Economy Agreement in force. The Royal Government attaches great importance and priority to the development of the digital sector through the introduction of significant digital policies such as Cambodia Digital Economy and Society Policy Framework 2021-2035, and Cambodia Digital Government Policy 2022-2035. The Royal Government also issued decision No. 51, on 11th July 2023 to establish 13 technical working groups to promote and support the digital economy and prepare a digital economy agreement composed of inter-ministerial, and institutions, as well as setting priorities for the development of the digital sector in the Pentagon strategy in the first phase of the Royal Government in the 7th legislature of the National Assembly.
With a diverse mix of representatives from public, private, research, and business associations, each group discussed the current state of digital economy development, threats, and opportunities, including Cambodia's readiness to participate in the negotiation of the digital economy agreement, especially the ASEAN Digital Economy Agreement, which is scheduled to begin negotiation in 2025.
Finally, the working group of the General Secretariat of the Digital Economy and Business Committee encouraged all relevant experts and institutions to continuously participate and provide cooperation contributing to preparing study reports and serving as a basis for determining Cambodia's position to be ready to cooperate in the preparation of this digital economy agreement in the future by sending additional inputs via email to [email protected]
As a result, the focus group discussion program went smoothly, achieved the expected results, and received valuable inputs through an interactive and lively discussion with active engagement from stakeholders and participants.